Po czym poznać, że moje dziecko ma zakażoną ranę i jak ją leczyć?

dzieci

Gdy dzieci są małe, często biegają, co może być przyczyną wypadków. Z tego względu są one narażone na upadki i urazy, które mogą, ale nie muszą, prowadzić do powikłań.

Co powoduje zakażenie ran skóry u dzieci?

Otwarte rany u dzieci, powstałe w wyniku upadku, oparzenia lub skaleczenia ostrym narzędziem, takim jak nóż lub szkło, mogą ulec zakażeniu na skutek przedostania się bakterii. Bakterie mogą znajdować się na podłożu, na skórze lub na przedmiocie, który spowodował skaleczenie.

Jak mogę zapobiec zakażeniu rany u mojego dziecka?

Gdy dziecko upadnie lub skaleczy się, co spowoduje powstanie rany, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie leczenie i oczyścić uszkodzone miejsce, aby zapobiec zakażeniu. W takich przypadkach do usuwania zabrudzeń można użyć wody naturalnej lub roztworu soli. Następnie podaj środek antyseptyczny lub dezynfekujący, np. powidon jodowany.

Jakie są czynniki ryzyka zakażenia rany?

Przedostanie się bakterii do rany i ich ewentualne namnożenie się powoduje zakażenie rany. Dlatego rany bardzo rozległe i głębokie, a także rany, które nie są prawidłowo oczyszczane lub w których pozostawiono zanieczyszczenia i ciała obce, są bardziej narażone na zakażenie.

Czynnikiem wysokiego ryzyka są również rany powstałe w wyniku skaleczeń materiałami takimi jak metal, który zazwyczaj jest zardzewiały, brudny lub zanieczyszczony, a także rany powstałe w wyniku ugryzienia, czy to przez zwierzę, czy przez inne dziecko, ponieważ w jamie ustnej gromadzi się duża ilość bakterii. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy dostosowali naszą apteczkę pierwszej pomocy do leczenia dzieci.

Oznaki i sygnały świadczące o tym, że dziecko ma zakażoną ranę.

Kiedy rany ulegają zakażeniu, zazwyczaj wykazują pewne cechy, które rodzice powinni umieć rozpoznać i podjąć odpowiednie działania, aby temu zapobiec. Jeśli nie masz pojęcia, co to jest, poniżej znajdziesz listę oznak i sygnałów, które mogą świadczyć o zakażeniu rany.

odwiedź też https://www.infokurier.pl, jeśli chcesz zdobyć większe pokłady wiedzy nie tylko w zakresie zdrowia, ale również sportu, edukacji, mody i technologii.

Spuchnięte brzegi rany.

Po powstaniu rany organizm rozpoczyna proces gojenia, ale może on zostać przerwany przez infekcję. Widać to po opuchniętych brzegach rany, zwłaszcza po 48 godzinach.

Zaczerwienienie.

Musimy zwracać uwagę na wszystkie oznaki, a jedną z najbardziej charakterystycznych jest zaczerwieniona okolica. Stan ten będzie się nasilał, z widocznymi oznakami zapalenia i bólu przy dotykaniu tego miejsca.

Wyciek ropny.

Prawdopodobnie jednym z najbardziej wyraźnych objawów zakażenia rany u dziecka jest sącząca się ropa. Zazwyczaj ma ona żółtawo-biały kolor, ale w niektórych przypadkach może być mętna lub zawierać krew.

Obrzęk wokół rany.

Obrzęk wokół całej rany to kolejny wyraźny znak, że doszło do zakażenia rany, a jest to nic innego jak obrzęk wykraczający poza samą ranę. Przy dotykaniu jest bardzo twarda, a nawet może sprawiać wrażenie pulsującej.

Wskazówki dotyczące leczenia zakażonej rany u dziecka.

Zakażone rany należy leczyć za pomocą maści antyseptycznych lub innych produktów o właściwościach antybiotykowych. Do przemywania i oczyszczania rany można również stosować gorącą wodę. Ciepło pomaga rozrzedzić i usunąć ropę. Ranę należy dobrze osuszyć i w miarę możliwości przykryć bandażem, aby uniknąć zabrudzenia.

Dokładnie oczyść ranę.

Rana powinna być utrzymywana w jak największej czystości, a brak higieny może być główną przyczyną zakażenia.  Dlatego należy 2-3 razy dziennie oczyszczać chore miejsca, używając odpowiednich produktów.  Z tego powodu należy wiedzieć, co powinna zawierać domowa apteczka pierwszej pomocy.

Zastosuj środek antyseptyczny.

Po wystąpieniu rany zaleca się kontynuowanie leczenia produktami o właściwościach antyseptycznych. Zapobiegnie to zakażeniu rany po wypadku.

Przykryj ranę gazą.

Odsłonięta rana może stanowić potencjalne zagrożenie zakażeniem, dlatego należy ją dobrze zakrywać.  W takich przypadkach zaleca się stosowanie sterylnej gazy, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii.

Nie dotykaj i nie rozdrapuj strupów.

W trakcie procesu gojenia się rany i po krótkim czasie na ranie pojawi się strup. Strupka nie należy dotykać rękami ani żadnymi innymi przedmiotami, ponieważ może to spowodować przedostanie się bakterii i zakażenie rany.

Obserwuj gojenie.

Przez cały czas należy zwracać uwagę na proces gojenia się rany, który będzie wykazywał wyraźne oznaki poprawy. U większości dzieci, jeśli nie występują żadne komplikacje, proces ten przebiega bardzo szybko.

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza?

Jeśli występuje gorączka lub gojenie się rany trwa dłużej niż zwykle, konieczna jest wizyta u lekarza. Może to oznaczać, że w ranie znajduje się ciało obce, zwłaszcza jeśli w celu zamknięcia rany założono szwy. Zakażenia można leczyć w domu, ale w niektórych przypadkach mogą one prowadzić do powikłań, które może wyleczyć tylko lekarz.