Ekspresowa dieta 1000 kcal! Czy jest zdrowa? Jakich efektów się spodziewać?

Szukając sposobu na szybkie i efektowne schudnięcie, zazwyczaj zdaje się nam, że jesteśmy gotowi na poświęcenie. Dlatego, nie wahamy się sięgnąć po restrykcyjne diety, które mają zagwarantować szybkie efekty. Do takich zalicza sie dieta 1000 kcal. Nie da się ukryć, że przy tak niskiej kaloryczności będzie odczuwany głód pomiędzy posiłkami, zatem należy przygotować się na walkę ze słabościami. Jeśli jednak uda się wytrwać w na takiej diecie, faktycznie można liczyć na spektakularne efekty. Szacuje się, że proawodłowo stoswana może pomóc zrzucić już do 8 kilogramów w ciągu jednego miesiąca. Jednak, czy jest dla nas bezpieczna? No i czy jest wogóle możliwe, by na niej wytrwać?

Dieta 1000 kcal – za i przeciw!

Z pewnością decydując się na stosowanie restrukcyjnej diety warto wcześniej skonsultować ją z lekarzem specjalistą w tej dziedznie, czyli dietetkiem. Szczególnie jeśli będzie to zyskująca na popularności dieta z kuchni roślinnej, ale nie tylko. Najważniejszą kwestią jest określenie, czy organizm wówcza nie zostanie narażony na zbyt duże osłabienie. Sama dieta 1000 kcal ma swoich zdecycowanych przeciwników, również w gronie lekarzy, jak i zwolenników. Głównym ryzykiem jest szybkie występienie efektu jo-jo. Nieprawidłowo stosowana dieta może rownież spowodować niedobory składników mineralnych i witamin w organiźmie. Dlatego, nigdy nie zaleca się jej stoswać przez dłuży okres czasu. Natomiast z jego upływem warto zwiększać kaloryczność posiłków i wówczas można dodać więcej ruchu, który spożytkuje energię. Zawsze należy przestrzegać ogólnych zasad zdrowego odżywiania i pracować nad dobrymi nawykami.

Dieta 1000 kacal – charakterystyka:

Zaleca się, aby jadłospis dzienny oparty na diecie 1000 kcal był komponowany według określonego schematu:

  • śniadanie – 200 kcal
  • II śniadanie – 150 kcal
  • obiad – 350 kcal
  • przekąska (podwieczorek) – 100 kcal
  • kolacja – 200 kcal

Całkowicie należy wykluczyć z diety alkohol. Najlepiej stawiać na świeże i jak najzdrowsze produkty. Dieta powinna być urozmaicona i składać się z 5 małych posiłków, spożywanych co około 3 godziny. Powinny w niej występować warzywa i owoce, chude mięso i ryby, a także pełnoziarniste pieczywo. Do tego ważne jest prawidłowe nawadnianie organizmu, czyli spożywanie ok. 2 litrów wody, a także picie herbaty zielonej lub czerwonej, które wspomogą przemianę materii. Przy prawidłowym i sumiennym stosowaniu diety 1000 kcal z pewnością pojawią się dość szybko efekty.