Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora przeznaczonego przede wszystkim do oglądania sportu?

Telewizory stały się jednym z najpopularniejszych urządzeń w domu. Wraz z nadejściem wielkich wydarzeń sportowych i chęcią oglądania piłki nożnej tak, jakbyś był na stadionie, jak wybrać odpowiedni Smart TV?
Smart TV to pojęcie stosowane w odniesieniu do nowych inteligentnych telewizorów z połączeniem internetowym i własnym systemem operacyjnym, który pozwala im oferować różne usługi cyfrowe za pośrednictwem aplikacji.
Smart TV umożliwia oglądanie ulubionych treści w spersonalizowany sposób i w wysokiej rozdzielczości dzięki aplikacjom wideo na żądanie, wyszukiwanie treści w Internecie, oglądanie treści przesyłanych strumieniowo, dostęp do sieci społecznościowych, pobieranie gier, a nawet robienie zakupów online.

Rozmiar.

Przy wyborze telewizora Smart TV rozmiar ma znaczenie. Każdy telewizor ma zalecaną odległość i kąt oglądania. Najbardziej wciągające wrażenia uzyskuje się, gdy ekran obejmuje 40 stopni pola widzenia. Odległość tę można obliczyć, znając rozmiar ekranu w calach i mnożąc go przez 1,2. Na przykład, dla telewizora 65", zalecane jest siedzenie w odległości 78", czyli 1,98m. Oto tabela, która ułatwi Ci wybór idealnego rozmiaru Smart TV dla Twojej przestrzeni, zorientowana na modele z rozdzielczością 4K.

Ekran.

W zależności od treści, do których masz największy dostęp, będziesz potrzebował jednego lub drugiego typu ekranu. Wśród high-endowych Smart TV są obecnie trzy rodzaje: OLED, QLED i technologia NanoCell. OLED ma czystsze czernie; QLED pozwala na wyższą jasność i lepsze wykorzystanie HDR; a NanoCell LG w pełni wykorzystuje kolory RGB, unikając przesycenia i uzyskując bardziej realistyczne obrazy.

Współczynnik proporcji, rozdzielczość i HDR.

Współczynnik proporcji obrazu w dzisiejszych telewizorach wynosi 16:9. Jedyne pytanie, jakie musisz sobie zadać, to czy wolisz płaski telewizor, czy zakrzywiony, który sprawia, że doświadczenie jest bardziej wciągające. To kwestia gustu.
Im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz, a nie poszczególne piksele. Jeśli chodzi o wybór nowego Smart TV, najczęściej wybierana jest wysoka rozdzielczość 4K, zwłaszcza na dużych ekranach, ponieważ jest ona czterokrotnie wyższa niż Full HD. Rozdzielczość 8K zaczyna się przebijać, dzięki czemu obraz jest ostrzejszy, bardziej szczegółowy, realistyczny i wciągający.
Technologia HDR pozwala doświadczać rzeczywistości w pełnym kolorze, przy czym najczęściej stosowana jest technologia HDR10. Podczas gdy rozdzielczość odnosi się bardziej do szczegółów, technologia HDR dotyczy kontrastu i kolorów: czernie są czystsze, treści jaśniejsze, a kolory dokładniejsze. Oferuje bardziej naturalny i realistyczny obraz, z szeroką gamą kontrastów. Niedawno wprowadzono HDR10+, który dynamicznie wykorzystuje pewne dane znajdujące się w ulubionych treściach.

Łączność telewizora.

Istotne jest, aby Twój Smart TV pozwalał na podłączenie do innych urządzeń w celu łatwego oglądania treści, a dzięki kilku rodzajom połączeń będziesz miał dostęp do wielu treści.
Idealnie byłoby, gdyby urządzenie posiadało 4 porty HDMI, w najnowszej wersji 2.1, z prawie czterokrotnie szybszą transmisją danych i dwukrotnie większą rozdzielczością Hz niż 2.0; od 2 do 3 portów USB; dwuzakresowe Wifi (2,4 GHz i 5 GHz) i/lub wejście RJ45; Bluetooth 5.0, złącze mini-jack oraz cyfrowe wyjście optyczne.
Za pomocą tych złączy można podłączyć do telewizora konsole do gier, dekodery, odtwarzacze DVD lub Blue-Ray, komputery lub zewnętrzne urządzenia pamięci masowej i urządzenia dźwiękowe (słuchawki, głośniki lub listwy dźwiękowe). Będziesz mógł również podłączyć, za pomocą kabla lub bezprzewodowo, swój telefon komórkowy oraz akcesoria takie jak klawiatury, myszy czy kontrolery do gier.
Na koniec nie zapomnij, że szybszy procesor zapewnia lepszą płynność obrazu i wyższą częstotliwość odświeżania, dzięki czemu nie umknie Ci żaden szczegół, a praca będzie płynniejsza.

Jaki jest najlepszy Smart TV do oglądania sportu?

Jeśli chodzi o zakup telewizora Smart TV, aby cieszyć się treściami sportowymi, istnieją pewne specyfikacje, które będą miały pierwszeństwo przed innymi, gdy trzeba podjąć decyzję.
1. Wielkość ekranu – doświadczaj piłki nożnej tak, jakbyś był na trybunach.
Rozmiar jest ważny, zwłaszcza jeśli ma być używany do oglądania sportu. Większy ekran sprawia, że każdy sport jest o wiele bardziej zabawny, ekscytujący, a przeżycia bardziej wciągające. Nasza rekomendacja jest taka, że jeśli masz miejsce, zdecyduj się na Smart TV większy niż 50".
2. Obraz: wybierz najbardziej realistyczną technologię.
Dzięki ekranowi OLED, QLED lub NanoCell możesz oglądać swoje ulubione zawody z realistycznym kontrastem, nie wychodząc z salonu. Dzięki rozdzielczości 4K z HDR10+, nie umkną Ci nawet najdrobniejsze szczegóły Twojego ulubionego sportu.
To nie wszystko, dzięki telewizorowi z trybem sportowym lub trybem piłki nożnej będziesz mógł w pełni wykorzystać możliwości swojego ekranu. Nie wahaj się go aktywować, aby uzyskać dostęp do najjaśniejszych kolorów, najczystszych czerni i większej głębi obrazu. Dodatkowo, tryb ten zwiększa częstotliwość odświeżania ekranu, aby obraz był ostrzejszy, co pozwala uniknąć irytującego budzenia, które następuje po ruchu ulubionego sportowca.
3. Dźwięk: wczuj się w stadionową atmosferę.
Dźwięk to cecha, którą wielu kupujących pomija, myśląc o telewizorze Smart TV. Prawda jest jednak taka, że jeśli zamierzasz spędzać wolny czas na uprawianiu sportu i szukasz najlepszych możliwych wrażeń, będziesz chciał uzyskać jak najbardziej realistyczny dźwięk. Zwróć uwagę na moc głośników i na to, czy będziesz chciał podłączyć zewnętrzne urządzenia dźwiękowe (soundbary, systemy 5.1), aby uzyskać wciągające wrażenia.