Jak dowiedzieć się, dlaczego dzieci odczuwają strach i co go powoduje

dziecko

To bardzo normalne, że w niektórych momentach dzieci odczuwają lekki strach przed niektórymi rzeczami, które są normalne dla dorosłych. Ta emocja „strach” może być obecna w życiu dzieci, gdy doświadczają one nowego czasu lub miejsca. Mogą też bać się czegoś, co jest duże, głośne i inne. Dzieje się tak dlatego, że czują się one nieznane, a emocją, która może wyróżniać się na początku jest strach.

Lęk u dzieci zależy od wieku dziecka. Na przykład niemowlęta w wieku prawie jednego roku są w stanie rozpoznać twarze osób z otoczenia lub osób, z którymi często przebywają, co oznacza, że gdy nieznana osoba je podnosi, dziecko ma tendencję do płaczu. Lęk jest normalnym zjawiskiem u dzieci, ale zdarzają się przypadki bardziej szczególne, kiedy dzieci doświadczają fobii przed czymś konkretnym. W pokonywaniu lęku bardzo ważna jest rola rodziców, gdyż to oni są głównymi osobami, którym maluch ufa, to oni są odpowiedzialni za nauczanie i pomoc w pokonywaniu tych lęków.

Jak zrozumieć dziecięce lęki i obawy?

W wieku od 6 do 8 lat dzieci przeżywają wiele lęków i niepokojów. Jednym z najczęstszych jest strach przed ciemnością, a nawet posunąłbym się do stwierdzenia, że niektórzy dorośli mogą mieć ten strach. Strach przed ciemnością jest jednym z najczęstszych, cierpią na niego prawie wszystkie dzieci w tym wieku. Ten strach znika wraz z upływem czasu. Wymieńmy teraz kilka rodzajów lęku, których dziecko może doświadczyć lub doświadczyło.

Ciekawostki zdrowotne, a także interesujące tematy z wielu innych obszarów, możesz też znaleźć na portalu https://www.globalny.pl.

Strach przed pójściem do szkoły.

Wielu dzieciom przychodzi doświadczać tego typu lęku. Dzieje się tak z powodu negatywnych doświadczeń, jakie mieli z kolegą z klasy. Gdy tak się dzieje, dziecko ma tendencję do identyfikowania tego miejsca jako nieprzyjemnego, co sprawia, że nie chce chodzić do szkoły.

Strach przed lekarzem.

Wiele dzieci zwykle boi się iść do lekarza. Wynika to z faktu, że w młodym wieku dzieciom podaje się szczepionki, dlatego dzieci postrzegają lekarzy jako złych. Oczywiście w niektórych przypadkach może to zależeć od charyzmy lekarzy.

Strach przed zwierzętami.

W tym przypadku dzieci doświadczają sytuacji ze zwierzęciem. W większości przypadków z psami, co sprawia, że z powodu tego doświadczenia boją się psów.

Czym jest strach u dzieci?

Strach to reakcja fizjologiczna, która jest doświadczana w sytuacji zagrożenia, ta reakcja fizjologiczna pomaga reagować na niebezpieczne sytuacje. Z drugiej strony istnieje duża różnica między lękiem a fobią. Lęk to chwilowa reakcja dziecka na każdą sytuację, która wydaje się być zagrożona, w tym przebywanie w nieznanym miejscu lub robienie czegoś nowego.

Fobia natomiast jest wtedy, gdy nie ma nic racjonalnego, co by uzasadniało lęk. Gdy dziecko boi się czegoś, co nawet nie miało miejsca. Najczęstszym przykładem jest sytuacja, gdy w odległości 100 metrów znajduje się pies, a dziecko boi się go, nie będąc nawet w pobliżu zwierzęcia.

Ogólnie rzecz biorąc, nie powinniśmy się zbytnio przejmować fobią, która nie ma uzasadnienia i znikną one z biegiem czasu. Powinniśmy jednak uważać na takie fobie, jeśli z czasem nie zostaną pokonane. W tym momencie powinniśmy się nieco zaniepokoić i zacząć analizować dziecko.

Jak radzić sobie z lękiem u dzieci?

Istnieje kilka wskazówek, które możemy wykorzystać, aby pomóc naszym dzieciom pokonać te lęki. Najważniejsze, żeby nie zmuszać ich do zmiany postawy. Nie powinniśmy sprawiać im przykrości, powinniśmy tłumaczyć im, że to normalne, że w pewnych sytuacjach odczuwamy pewne lęki. Nieważne, czy strach jest niecodzienny, nie wyśmiewaj ich z tego powodu, naucz ich i pokaż, że nie ma się czego bać.

Kolejną ważną kwestią jest analiza i komunikacja z dzieckiem, staraj się, aby rozumiało z natury. Musimy zaoferować wsparcie i pokazać dziecku, że nie powinno się bać żadnej codziennej sytuacji, dzięki czemu zobaczy, że dana sytuacja nie jest groźna. Naucz je analizować lękliwą sytuację, którą przeżywają, a pomału pokonają swój strach.

Co się dzieje, gdy dziecko się boi lub jest przerażone?

Kiedy dziecko czuje strach, doświadcza uczucia niepewności, ponieważ znajduje się w sytuacji, która jest dla niego nieznana lub nowa. Kiedy dzieci doświadczają tej emocji, mają tendencję do szukania rodziców i przebywania z nimi przez cały czas, ponieważ jest to miejsce, w którym czują się bezpiecznie. Wiedzą i uznają, że rodzice ich nie opuszczą, ani nie pozwolą, by spotkało ich coś złego.

Kiedy znajdują się w przerażającej sytuacji, dzieci stają się bardzo niespokojne. Jeśli znajdują się w miejscu wywołującym strach, za wszelką cenę chcą się stamtąd wydostać, po prostu ciągle o tym myślą.

Jakie są rodzaje lęków występujących u dzieci?

Istnieje wiele różnych lęków, które przeżywają dzieci, oczywiście nie jest to standard, niektóre mogą bać się zwierząt, a niektóre nie. W wielu przypadkach lęk przed ciemnością i dzieci, które mają dużą wyobraźnię, mogą doświadczać ekstremalnych sytuacji lękowych.

Zazwyczaj istnieją obawy przed rzeczami, które mogą zobaczyć, takimi jak zwierzęta, duże struktury, a nawet duże pojazdy. Ale są też obawy przed rzeczami, których nie widzą. Daje to wielka wyobraźnia, jaką mają dzieci, plus czasami treści, które mogą zobaczyć w telewizji czy internecie, sprawiają, że te lęki są nieco silniejsze.