Alzheimer – jak opóźniać rozwój choroby?

alzheimer

W ostatnich latach wzrosła średnia długość życia. Dzięki stabilizacji i dobremu standardowi życia ludzie żyją coraz dłużej, a co za tym idzie, często mnożą się choroby związane z długowiecznością. Właśnie z tego powodu należy zintensyfikować opiekę nad osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera i pogłębiać wiedzę na temat tej choroby, która z każdym dniem dotyka coraz więcej osób w Polsce.

Co to jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest zaburzeniem mózgu, które stopniowo niszczy pamięć i zdolność myślenia. Z czasem choroba Alzheimera dotyka nawet najprostszych czynności, wpływając na jakość życia ludzi. Co więcej, choroba Alzheimera może ostatecznie przekształcić się w gorsze choroby, np. demencję.

Objawy choroby Alzheimera

Podobnie jak w przypadku każdej innej choroby, wczesne wykrycie pierwszych objawów choroby Alzheimera może pomóc nam lepiej radzić sobie z chorobą.

Jednym z najczęstszych objawów są zmiany w pamięci. Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera mają tendencję do zapominania krótkotrwałych informacji. Ważne jest, aby kontynuować ocenę pozostałych objawów i nie mylić ich z objawami starości.

Kolejnym częstym objawem są na przykład trudności z planowaniem zadań lub koncentracją. Prowadzi to do utrudnień w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak dotarcie na miejsce czy przygotowanie posiłku.

Inne typowe objawy choroby Alzheimera w jej wczesnym stadium to: gubienie rzeczy, ponieważ osoby chore nie wiedzą, gdzie je trzymają; problemy z czytaniem i pisaniem oraz mniejsza skłonność do nawiązywania kontaktów towarzyskich.

Wchodząc na https://www.emeryt.pl, możesz zapoznać się z wieloma cennymi wskazówkami dla seniorów.

Jak możemy opóźnić rozwój choroby Alzheimera?

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, należy jak najdłużej, w miarę możliwości, odwlekać postęp choroby. W tym celu możliwe jest przeprowadzenie szeregu terapii wykraczających poza leczenie farmakologiczne. Jedną z najczęstszych jest praca nad pamięcią. W tym celu ważne jest wykonywanie ćwiczeń, które zmuszają nas do zachowania ważnych informacji przez określony czas lub do utrwalania wzorców. Dobrym ćwiczeniem jest powtórzenie listy słów, które np. widzimy w gazecie lub książce.

Oprócz pracy nad pamięcią ważne jest, by jak najczęściej pozostawać aktywnym. Oznacza to, że nie należy tracić relacji społecznych i starać się wykonywać więcej czynności. Staraj się więcej wychodzić z domu, ucz się nowych rzeczy, znajdź nowe hobby, uprawiaj sport — wszystko, co pozwoli nam zachować większą aktywność, będzie miało zasadnicze znaczenie dla opóźnienia rozwoju choroby Alzheimera.

Na koniec należy ograniczyć poziom stresu do minimum. Stres nie pomaga w leczeniu choroby Alzheimera i może być bardzo szkodliwy dla osoby na nią cierpiącej. Staraj się zachować zdrowe nawyki dotyczące snu i dużo odpoczywaj, abyś był wypoczęty w ciągu dnia.