Jak chlor w basenach wpływa na zdrowie zębów?

baseny

Obecność chloru w basenach jest również szkodliwa dla zdrowia zębów. W szczególności ma to wpływ na wrażliwość i wygląd przyszłych ubytków.

Chlor zwiększa wrażliwość zębów

Prawdą jest, że chlor jest niezbędny w basenach, ponieważ pomaga zapobiegać obecności zarazków, które mają negatywny wpływ na organizm. Problem z chlorem polega na tym, że jest to substancja szkodliwa dla zdrowia, zwłaszcza dla skóry i włosów. Ponadto chlor jest substancją, która bezpośrednio szkodzi zdrowiu zębów, a w szczególności wpływa na ich wrażliwość.

Chlor powoduje zużycie szkliwa, co sprawia, że wrażliwość jest znacznie większa. Jest całkiem możliwe, że nadmiar chloru może spowodować wzrost wrażliwości zębów. Choć początkowo wrażliwość tę przypisuje się spożyciu zbyt zimnych produktów, prawda jest taka, że może ona wystąpić również po spożyciu pokarmu o temperaturze pokojowej. Jest to spowodowane ścieraniem się szkliwa, w wyniku czego ząb staje się bardziej wrażliwy.

Pojawienie się próchnicy w wyniku działania chloru

Innym efektem działania chloru w jamie ustnej jest sprzyjanie powstawaniu próchnicy. Zadaniem śliny jest utrzymywanie jamy ustnej w stanie wolnym od bakterii i wszelkiego rodzaju zarazków. Jeśli brakuje śliny, jest bardzo prawdopodobne, że w jamie ustnej pojawią się ubytki.

Jak chronić zęby przed chlorem w basenie?

Prawdą jest, że problemy te w większym stopniu dotyczą osób, które spędzają dużo czasu w basenach, np. sportowców. Nikt jednak nie jest wolny od negatywnych skutków działania chloru, dlatego ważne jest przestrzeganie szeregu wskazówek i porad.

  1. Ważne jest, aby pić dużo wody, jeśli zamierzasz przebywać w basenie przez dłuższy czas. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu, w jamie ustnej będzie znajdował się odpowiedni poziom śliny.
  2. Właściwa dieta ma również pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Istnieje szereg produktów, których nie może zabraknąć w dobrej letniej diecie: warzywa, owoce i produkty mleczne. Pokarmy te są bogate w wiele składników odżywczych i są doskonałe dla zdrowia.
  3. Inną bardzo skuteczną wskazówką jest mycie zębów pod koniec dnia pastą z fluorem. Fluor zawarty w paście do zębów przeciwdziała wpływowi chloru na szkliwo i chroni je.
  4. Jeśli masz wybór między pływaniem w basenie chlorowanym a basenem ze słoną wodą, lepiej wybrać ten drugi, ponieważ dzięki temu nie ucierpią Twoje zęby.

Po wyjściu z basenu – i nie tylko – warto też zadbać o swoje stopy, o których szczegółowo piszemy pod linkiem https://www.stopy.pl.